Hałas ekrany/progi

Sprawy osiedlowe, czyli wszystko co dotyczy naszego osiedla
PRS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2012, o 20:06

Hałas ekrany/progi

Post autor: PRS » 24 maja 2018, o 10:56

Witam,

Rozpoczynam dyskusję związaną ograniczeniem hałasu na osiedlu. Mieszkam tu już 6 lat, i z doświadczenia wiem, że w lecie jest problem (oczywiście dla mieszkań od strony ulicy Siemieńskiego), gdy są otwarte okna. Jeżdżą tutaj motocykle i samochody, które rozpędzają się na tym kawałku prostej. Proponuję, żeby złożyć wniosek do Zarządu Dróg Miejskich o zamontowanie ekranów lub progów zwalniających. Ekrany moga być kosztowne, natomiast progi zniechęciły by do szybkiej jazdy i nie są drogie.

Temat wywoła pewnie kontrowersje, ale chyba każdy chciałby móc spać w lecie przy otwartym oknie.

Na początek proponuję korzystać ze strony: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

i zgłaszać przekraczanie prędkości (lub inne zdarzenia), bo nie raz się zdarza, że jak wyjeżdżamy z osiedla to dochodzi do ryzykownych sytuacji, gdy ktoś jadący przez Siemieńskiego z dużą prędkością może spowodować kolizję.

dStan
Posty: 69
Rejestracja: 9 lut 2016, o 09:08
Budynek: B

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: dStan » 24 maja 2018, o 12:29

Moim zdaniem nie ma szans na żadne z tych rozwiązań.
Co do ekranów akustycznych, są przede wszystkim drogie a przy obecnych przepisach mogą być postawione jedynie w miejscu, gdzie hałas przekracza określone normy, które pare lat temu zostały podwyższone. Po drugie, mają sporo minusów, nie wszyscy na nie się zgadzają (a nawet większość).
Jeśli chodzi o progi zwalniające, wcale nie zmniejszają one hałasu, wręcz przeciwnie. Na Siemieńskiego jeżdzi sporo ciężarówek (bądź co bądź, jest w okolicy sporo zakładów przemysłowych) a przejeżdżając przez próg zwalniający powodują one ogromny hałas oraz wibracje. Nie mówiąc o stukach i hałasie zawieszeń wszystkich innych samochodów przejeżdżających przez próg zwalniający. Dodatkowo, miejsce ich ustawienia również określają przepisy.

Wydaje mi się, że dorosłe osoby podejmując decyzję o kupnie mieszkania, które jest bezpośrednio skierowane na drogę, powinny zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji w postaci samochodów przejeżdżających za oknem.

LeszekB
Posty: 142
Rejestracja: 4 maja 2016, o 13:57

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: LeszekB » 25 maja 2018, o 07:11

Niestety zgadzam sie z dStanem, raczej nie ma szans na cokolwiek takiego, natomiast jestem za tym, zeby cos postawic przy wyjezdzie z prawej strony na tym malym kawalku, na którym czesto debile staja samochodem albo dwoma, jesli stoi tam auto dostawione do ulicy to praktycznie nic nie widac z prawej strony i trzeba wyjechac az do polowy auta narazajac sie na potencjalne stluczki
Załączniki
Untitled.jpg

dStan
Posty: 69
Rejestracja: 9 lut 2016, o 09:08
Budynek: B

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: dStan » 25 maja 2018, o 08:18

LeszekB, nie wiem czy jesteś zapisany do grupy na facebook'u, ale właśnie toczy się na ten temat dyskusja, został wysłany w tej sprawie mail do administracji.

Daniel
Posty: 151
Rejestracja: 26 kwie 2013, o 14:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: Daniel » 27 maja 2018, o 17:47

Nie wiem, ja jakoś nie lubię tych barier dźwiękochłonnych, wg mnie szpecą okolicę. Nie wyobrażam sobie aby miał stać przed naszym blokiem. Mi osobiście hałas z Siemieńskiego nie przeszkadza, ale w ramach społecznej solidarności - popieram ;)
Kilka lat temu pamiętam na moście Załęskim była jakaś "wyrwa" w drodze generująca spory hałas - było to bardzo słyszalne, a odległość jest o wiele większa niż od Siemieńskiego. Tzn. nie wyrwa była słyszalna sama w sobie, ale auta przez nią przejeżdżające. Jeśli progi miałyby podobnie hałasować, to lepiej zastanowić się nad nimi.

Pozdrawiam

matti89
Posty: 201
Rejestracja: 7 sty 2016, o 12:34
Budynek: B

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: matti89 » 27 maja 2018, o 18:20

Widzieliście gdzieś progi na ulicy takiej kategorii jak Siemieńskiego? Na uliczkach typowo osiedlowych ok. Natomiast progi na Siemieńskiego to trochę komiczny pomysł.
Każdy kto kupił mieszkanie prawie w centrum miasta wiedział na co się decyduje. Nie wymagajmy wiec teraz błogiej ciszy jak w środku Bieszczad.
O estetyce ekranów akustycznych nie wspomnę.
Ogólnie proponuję zejść na ziemię z wymaganiami co do mieszkania w bloku

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka


PRS
Posty: 34
Rejestracja: 23 wrz 2012, o 20:06

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: PRS » 25 cze 2018, o 10:42

Uważam, że problem hałasu jest tak samo ważny jak bezpieczeństwo. Siemieńskiego między światłami a Koralem ma długość ok 430 metrów. W czasie dnia nie trzeba raczej spowalniać ruchu, natomiast wielokrotnie widziałem, samochody wyjeżdżające z naszego osiedla zmuszały jadących Siemieńskiego do gwałtownego hamowania. Powodów wywołujących niebezpieczne sytuacje jest kilka:
1. Brak uwagi/ryzykanctwo włączających się do ruchu;
2. Zbyt duża prędkość jadących Siemieńskiego;
3. Słaba widoczność przy wyjeżdżaniu, przez zaparkowane nieprzepisowo (zaraz przy wyjeździe) samochody, zarówno z budynku nr 20 jak i 22.

Proponuję jeśli nie znajdę wsparcia w kwestii oznakowania lub spowolnienia ruchu to proponuję, aby wystąpić do miasta lub wspólnoty zarówno bloku nr 20 jak i 22 o postawienie słupków lub kamieni przy wjazdach/wyjazdach z osiedli, tak, żeby można bezpiecznie wyjechać z osiedla. Koszt takiego rozwiązania byłby mały, a jego skuteczność niemal stuprocentowa.

dStan
Posty: 69
Rejestracja: 9 lut 2016, o 09:08
Budynek: B

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: dStan » 25 cze 2018, o 12:02

Na forum bloku 22 była dyskusja dotycząca słupków przy wyjeździe z osiedla. Administracja osiedla powiedziała, że teren jest miejski więc oni nie mogą nic zrobić. Poprosiliśmy, aby w imieniu mieszkańców wysłali prośbę o zamontowanie takich słupków do zarządu dróg, ale na tym etapie na razie dyskusja stanęła.
Wydaje mi się jednak, że nie masz racji, samochody przy drodze zaparkowane są zgodnie z przepisami i w związku z tym, nie sądze żeby miasto chciało ingerować w jakikolwiek sposób w tą sytuację.

Awatar użytkownika
Karolcia
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2018, o 11:51

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: Karolcia » 10 sie 2018, o 11:54

Z tym halasem to mogliby cos zrobic faktycznie :|

Awatar użytkownika
Mikii
Posty: 17
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 15:19

Re: Hałas ekrany/progi

Post autor: Mikii » 13 wrz 2018, o 14:41

Wielka szkoda, że nawet miasto z tym nic nie zrobi :/
Obym trafiła do nieba godzinę przed tym, gdy diabeł się zorientuje, że umarłam

ODPOWIEDZ