[Budynek B] Problem z kredytem - bud. B

Sprawy kredytowe - dla osób starających się o kredyt na zakup mieszkania.
jarek88
Budynek: B

Re: Problem z kredytem - bud. B

Post autor: jarek88 » 5 lut 2016, o 17:21

Racja podałem zbyt ogólnikowo

W każdym banku pytałem tylko o MDM wkład własny 17% ( z MDM prawie 24%)
Okres kredytowania za każdym razem robiłem symulację na 20 lat metraż 70m2

Z tego co wiem to w każdym banku wymagają ubezpieczenia nieruchomości, z tego co się dowiedziałem to inne polisy są honorowane. Co do wysokości składki zależy to od posiadanego mieszkania nie znam dokładnie wysokości składki ale orientacyjnie dowiedziałem się że to składka na poziomie 200 - 300 zł rocznie

Co do podwyższenia marży z tytułu niskiego wkładu to szczerze powiem, że nie wiem bo akurat ten problem mnie nie dotyczy więc nie pytałem. Podwyższenie marży do czasu wpisu hipoteki w BPS 1% w PKO i BGŻ 0.9%

Nie sądzę też, że dla każdego oferta w BPS będzie korzystna bo wiadomo to kwestia indywidualna, chcę tylko zwrócić uwagę aby nie podejmować pochopnie decyzji i dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw i nie ufać ślepo doradcom.

jarek88

Post autor: jarek88 » 5 lut 2016, o 17:42

TFX proszę podziel się jak udało Ci się wynegocjować 0.9% prowizji i obniżoną marżę? Długo trzeba się z nimi spierać bo z doświadczenia wiem, że w tych tematach nie chcą się dać tknąć :/

TFX

Post autor: TFX » 5 lut 2016, o 17:54

Tak jak pisałem gdzieś wcześniej przedstawiłem warunki z BGŻ i wtedy przedstawiono mi korzystniejszą ofertę. Żałuję teraz, że nie przekoloryzowałem warunki z BGŻ ;). Tylko taka kwestia, że początkiem roku mieli większe możliwości. Nie wiem czy mogą jeszcze tak obniżać marżę. Na pewno mogą obniżyć prowizję przynajmniej do 0,5 %. W twoim przypadku jeśli dobrze liczę to 2300 w kieszeń. Gdybyś jednak obniżył jeszcze marżę na np. 1,55 % to zaoszczędzisz do całkowitego kosztu około 6 tyś.

Snoffy

Post autor: Snoffy » 5 lut 2016, o 18:00

TFX pisze: to zaoszczędzisz do całkowitego kosztu około 6 tyś.
Oczywiście biorąc pod uwagę aktualny WIBOR, który jest w tej chwili na rekordowo niskim poziomie, wiec pewnie w rozrachunku 20-letnim wyjdzie jeszcze większa oszczędność.
TFX pisze:2. Standardowe marże masz na ich stronie w tabeli. (http://www.bankbps.pl/__data/assets/pdf ... kowych.pdf str.6 ).
Tu jest właśnie pies pogrzebany - przy wkładzie własnym powyżej 20% rzeczywiście jest to opłacalne, ale dla niższego wkładu warunki w PKO już nie są tak odbiegające od tych które daje BPS. Oczywiście jeśli uda się wynegocjować niższą marżę niż ta z tabeli to znów będzie to na plus dla BPS.

Inna sprawa że dla ludzi z niskim wkładem własnym (poniżej 20%) może to już być w ogóle nie opłacalne - 1% do momentu ustanowienia hipoteki i 1% za ubezpieczenie wkładu własnego, wtedy wychodzi już ponad 4% marży w początkowym okresie.
TFX pisze:Co do wysokości składki zależy to od posiadanego mieszkania nie znam dokładnie wysokości składki ale orientacyjnie dowiedziałem się że to składka na poziomie 200 - 300 zł rocznie
Z tego co się orientuje to za 250zł można już mieć full pakiet.

Jak wygląda prowizja od wcześniejszej spłaty w BPS? Dla PKO jest to 1,5% do 3 lat, a po 3 latach za darmo.

Pamiętajcie ze kredyt w MDM musicie utrzymać przez 5 lat, później można bez problemu refinansować go na korzystniejszych warunkach. Więc trzeba to też uwzględnić przy obliczeniach.
Ja w tym momencie wybieram to co będzie dla mnie najbardziej korzystne w ciągu najbliższych 5 lat.

TFX

Post autor: TFX » 5 lut 2016, o 18:07

W BPS 2% do 5 lat z tym że zawsze do 300 zł miesięcznie bez prowizji. Tylko jak wszędzie warunkiem BGK jest że do 5 lat nie możesz nadpłacić kwoty dofinansowania MDM. Po 5 latach wolna amerykanka.

Snoffy

Post autor: Snoffy » 5 lut 2016, o 18:10

TFX pisze:W BPS 2% do 5 lat z tym że zawsze do 300 zł miesięcznie bez prowizji. Tylko jak wszędzie warunkiem BGK jest że do 5 lat nie możesz nadpłacić kwoty dofinansowania MDM. Po 5 latach wolna amerykanka.
Nadpłacić zawsze można ponad kwotę dofinansowania MDM, pytanie tylko czy będzie się to opłacać :)

Zwrotowi nie podlega cała suma dofinansowania, lecz część proporcjonalna do końca obowiązywania 5 letniego okresu.

TFX

Post autor: TFX » 5 lut 2016, o 18:12

Myślałem, że całość.

Kombinuj bo myślę że warto uciułać jakoś to 20 %.

Snoffy

Post autor: Snoffy » 5 lut 2016, o 18:15

TFX pisze:Myślałem, że całość.
Na szczęście nie całość. Mało tego - jeszcze do tamtego roku nie było w ustawie mowy o karach za wcześniejszą spłatę, to było piękne!
TFX pisze:Kombinuj bo myślę że warto uciułać jakoś to 20 %.
Niestety, wykończenie też będzie kosztować.

jarek88

Post autor: jarek88 » 5 lut 2016, o 19:01

TFX dzięki za odpowiedź na pewno będę próbował bo papiery jeszcze w BGŻ leżą więc postaram się coś ugrać w BPS jak nie zejdą z marży to może chociaż uda mi się obniżyć prowizję. Bo z kredytem hipotecznym to jest tak, że mało kto bierze jeden za drugim więc ciężko o jakieś większe doświadczenia w tej sprawie, doradcy i banki dobrze o tym wiedzą, że dla szarego obywatela to są mechanizmy zawiłe i trudne do zrozumienia dlatego ludzie zabiegani, którzy często może nawet nie mają czasu żeby chodzić od jednego banku do drugiego zdecydują się na pierwszą lepszą ofertę. Na pewno warto negocjować a przynajmniej próbować.

jarek88

Post autor: jarek88 » 5 lut 2016, o 19:32

Snoffy pisze: Pamiętajcie ze kredyt w MDM musicie utrzymać przez 5 lat, później można bez problemu refinansować go na korzystniejszych warunkach. Więc trzeba to też uwzględnić przy obliczeniach.
Ja w tym momencie wybieram to co będzie dla mnie najbardziej korzystne w ciągu najbliższych 5 lat.
Dlatego właśnie nie podobała mi się oferta BGŻ bo do czasu aż nie spłaci się 35% wartości nieruchomości (jak liczyłem potrwałoby to około 5 lat czyli 60 rat) należy mieć polisę na życie na wartość zaciągniętego kredytu a to już takie tanie nie jest, jak się dowiedziałem około 500 - 600 zł rocznie (to byłaby naprawdę dobra oferta bo doradca mówił o kwotach nawet 700 zł rocznie) czyli jakieś 40 - 50 zł a może i więcej licząć tylko 40zł to koszt 2400 zł przez te 5 lat. Wiadomo, że polisę na życie warto mieć jak się ma kredyt no ale polisa polisie nie równa bo np korzystając z ubezpieczeń grupowych w miejscu pracy dostaje się cały pakiet świadczeń za niższą cenę (przykład Generali ubezpieczenie grupowe 105zł za kwartał czyli 35zł/mc) Polisa jaką wymaga bank BGŻ to ubezpieczenie się w przypadku śmierci na kwotę kredytu czyli tylko jedno świadczenie i wiadomo z cesją na Bank. No i wspomniane 25zł za konto to już moim zdaniem lekka przesada. Doją człowieka marżami prowizjami przez większość życia i jeszcze dorzucają opłatę za konto rozumiem 2 3 5 zł ale nie 25. O ubezpieczeniu od skutków utraty pracy w PKO BP nawet nie nie chcę myśleć, płacenie na starcie prawie 8 tys zł za ubezpieczenie (płatne jednorazowo bez możliwości rozłożenia go na raty) które tak naprawdę będzie nas chroniło tylko w jakimś szczególnym przypadku - np gdy stracimy pracę nie z naszej winy. To moim zdaniem fundowanie luksusowej wycieczki prezesowi banku albo komuś tam innemu. Za 8tys zl mozna splacic kilka rat szukajac innej pracy tak przykladowo.

ODPOWIEDZ